Rodinný dům za Prahou

směr Benešov

Jaroslav Mach st, Jaroslav Mach ml, Ing. arch. Lenka Mrzílková, Ing. arch. Lucie Lindovská, Jakub Sajler, Ing. arch. Adam Novotník

2016-2017 studie, 2018-2019 projekt ke stavebnímu povolení

Rodinný dům za Prahou

Klient nás oslovil s vizí úprav letní rodinné vilky. Původní myšlenka byla rozšířit podkroví nástavbou a zvětšit tak užitnou plochu domu, tak aby byl pro rodinu s dětmi a menší částí bydlení pro babičku. Dům má tradiční dispozici s polozapuštěným podzemním podlaží, které má problémy s vlhkostí, obytné přízemí není propojeno se zahradou a společně s podkrovím je dům i bez nástavby poměrně vysokou stavbou.

Nosnou myšlenkou projektu se tedy stalo "zobytnění" podzemního podlaží namísto střešní nástavby. Spodní patro domu, sloužící původně jako sklepní a technické zázemí domu, se stává hlavním obytným prostorem s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Toto je umožněno odkopáním a propojením spodního patra se zahradou. Mírně svažitý terén tomuto řešení velmi napomáhá, na východní straně objektu je i dnes zahrada v úrovni podzemního podlaží. Okolo domu tak částečně vzniká dlážděná terasa, která se s mírně svažitým terénem potkává ve formě obytných schodů, které mohou mít podobu od zcela bezúdržbových až po skutečnou obytnou skalku.

Bydlení pro babičku, a zároveň první etapa stavby, která zahradu umožní užívat i v době rekonstrukce hlavního objektu, je řešeno jednopodlažní přístavbou z masivních dřevěných panelů, které umožňují rychlou konstrukci objektu.


Rodinný dům za PrahouRodinný dům za PrahouRodinný dům za PrahouRodinný dům za PrahouRodinný dům za Prahou
No items found.
Rodinný dům za PrahouRodinný dům za Prahou

Kontakt

Dejte nám vědět a projdeme spolu váš projekt u dobré kávy