Rodinný dům v Komárovicích

Komárovice

Ing.arch. Jaroslav Mach st, Ing.arch. Jaroslav Mach ml, Ing. arch. Lucie Lindovská, Ing. arch. Adam Novotník

2019 studie, 2022-2024 realizace

Rodinný dům v Komárovicích

Mírně svažitý pozemek v obci Komárovice se majitel rozhodl využít pro stavbu vlastního rodinného domu. Oslovil nás s jasným zadáním na návrh domu, který bude mít dvě ložnice, pracovnu se samostatným vstupem a dostatečně velkou garáž pro umístění dílny s ponkem. 

Dům jsme umístili na nejvyšší část pozemku, ze které je nejlepší výhled. Tvarově stavba kopíruje pozemek a je koncipována jako protáhlý kvádr, ve kterém jsou řazeny jednotlivé místnosti za sebou. Vznikají tak jednotlivé zóny, které mají různou míru soukromí. Na příjezd ze severu navazuje garáž s dílnou, následuje vstupní část s pracovnou, kterou lze případně využít jako pokoj pro hosty či další ložnici. Obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem se nachází uprostřed domu. Na jižní straně je pak dům zakončen sekcí s ložnicemi, koupelnou a technickou místností. Servisní místnosti jako koupelny, šatny či technická místnost jsou řazeny podél východní fasády, která je uzavřenější a blíž k hranici sousedního pozemku. Podél východní obvodové stěny je také vedena většina instalací v předstěnách. Naopak obytné místnosti jsou otevřeny francouzskými okny na západ do zahrady. Před každou obytnou místností je navržena terasa s pergolou, která místnosti pocitově a fakticky zvětšuje o venkovní prostor. Dvě středem vedoucí chodby osvětlené střešními světlíky spojují jednotlivé sekce. Dveře této páteře domu jsou řazeny v jedné linii a vytváří tak prostorový efekt enfilády, kdy je možné prohlédnout celým domem skrz a vnímat jej jako celek.

Zastřešení je provedeno plochou vegetační střechou, která pomáhá objektu odolávat letním horkům. Před silným letním sluncem je objekt chráněn pergolou a screenovými roletami či žaluziemi. Hlavním zdrojem tepla je krb s výměníkem, který je vhodně umístěn v centrální části dispozice. Teplo z něj tak v zimním období vytápí dům a ohřívá vodu v akumulační nádrži, umístěné hned vedle v technické místnosti. Systém vytápění je doplněn solárními kolektory, která zajistí ohřev vody v letním období, kdy se v krbu netopí. Součástí domu je také řízené větrání se zpětným získáváním tepla, které přispívá ke snížení energetické náročnosti domu a významně napomáhá vytváření zdravého vnitřního prostředí. Teplotní stabilitu zajišťuje hmotné zdivo z vápenopískových cihel, zateplené minerální vláknitou  izolací. Fasáda domu je řešena jako provětrávaná z dřevěných prken. Celý dům byl navržen s ohledem na plánovanou stavbu svépomocí.Rodinný dům v KomárovicíchRodinný dům v KomárovicíchRodinný dům v KomárovicíchRodinný dům v KomárovicíchRodinný dům v Komárovicích
No items found.
Rodinný dům v KomárovicíchRodinný dům v Komárovicích

Kontakt

Dejte nám vědět a projdeme spolu váš projekt u dobré kávy