Řadový dům v Černošicích

Černošice

Ing. arch. Jaroslav Mach st., Ing. arch. Jaroslav Mach ml., Ing. arch. Lenka Mrzílková

2015 studie, 2016 realizace

Řadový dům v Černošicích

Klient nás oslovil s žádostí o rekonstrukci dvougeneračního domu, který v budoucnosti má být používán pouze pro jednu rodinu. Prvotní úvahy směřovaly k úpravám spodního patra pro obytnou část s kuchyní a v horním podlaží situované pokoje dětí a ložnice. Počítalo se rovněž s úpravami koupelen pro vyšší komfort a lepší prostorové uspořádání. Klienti si přáli prostor propojit a zvětšit. Vzhledem k orientaci domu ke světovým stranám a stávající organizaci prostoru byla evidentní také potřeba získat více světla a pokud možno i slunečního svitu.

První hlubší analýzy pak ukázaly, že nejdůležitější nebude pouze rekonstruovat prostory obou původních bytů, ale hlavně je funkčně propojit. Navrhli jsme proto výraznou reorganizaci celého prostoru: nově je hlavní schodiště umístěno do centra dispozice, tím bude propojeno přízemí s druhým patrem. Z dříve temné centrální chodby pak díky střešnímu oknu a světlíku v podlaze chodby ve 2. NP nejsvětlejší místo domu. Tento výrazný propojovací prvek umožní do domu vnést také více slunečního světla. Navrhujeme také přemístění schodiště do sklepa, tím se prostorově zcela uvolní vstupní hala, ze které bude možné vstoupit do hlavního obytného prostory, do pracovny (která může sloužit také jako pokoj pro hosty), do sklepa, a také do prostoru původní garáže, ze které se nyní stává prádelna, sušárna a kolárna, s přímým vstupem z ulice. Z pracovny (pokoje pro hosty) je přístupný prostor pod hlavním schodištěm, kde jsou navrženy vestavěné skříně.


Řadový dům v ČernošicíchŘadový dům v ČernošicíchŘadový dům v ČernošicíchŘadový dům v ČernošicíchŘadový dům v Černošicích
No items found.
Řadový dům v ČernošicíchŘadový dům v Černošicích

Kontakt

Dejte nám vědět a projdeme spolu váš projekt u dobré kávy