Rodinný dům Skalka

Praha

Ing. arch. Jaroslav Mach st., Ing. arch. Jaroslav Mach ml., Ing. arch. Marek Macejko, Ing. arch. Marian Počuch

2017-2018 studie

Rodinný dům Skalka

Zadání studie byla rekonstrukce rodinného domu pro šestičlennou rodinu. Z dvougeneračního domu bylo potřeba vytvořit jednogenerační dům pro velkou rodinu, což v důsledku znamenalo zejména více ložnic, větší společný prostou a případně možnost využití půdy k bydlení. Intenzivně jsme řešili také téma umístění parkovacího místa, závětří, vstup do domu a využití sklepa.

Hlavním motivem návrhu bylo vytvořit vzdušnější a světlejší prostor oproti současnému stavu. Toho jsme dosáhli otevřením obytného prostoru do zahrady a vytvořením průhledů napříč domem - přímým propojením kuchyně a obývacího pokoje, ze kterých tak lze vidět jak do ulice, tak do zahrady. Zároveň se eliminací chodby zvětšil obytný prostor a zbylo i místo na samostatnou hernu či pracovnu. Uzavření závětří, kde je dnes pouze stříška, vytváří vstupní prostor s dostatečnými úložnými prostory.

Vytvořením velkého francouzského okna na zahradu dostává celý hlavní prostor v přízemí ráz prosvětleného teplého obytného patra s kuchyní a jídelnou. Napojení na zahradu je pak obrovským přínosem pro další zvětšení užitné plochy o okolní terasu v letních měsících.

Prostory interiéru se snažíme zesvětlit - navrhujeme tedy kombinaci bílé omítky, světlých béžových keramických obkladů a dřeva na podlahách, barevnosti je možno dosáhnout doplňky dle vlastního výběru klienta (pohovka, obrazy, židle, květiny, apod.).

Na základě dohody s klientem byla studie vypracována ve variantním řešení, které se liší zejména přístupem k využití interiéru a možností parkování na pozemku, variantní je uspořádání hlavního obytného patra i ložnic ve druhém patře. Navenek se varianty liší hlavně okny - nabízíme buď konzervativnější variantu, kde jsou okna zvětšena snížením parapetu, nebo o něco vyzývavější variantu s pásovými okny, která nabízí ještě větší prosvětlení pokojů a zvenku krásně ladí s okolní zástavbou. Zpracovali jsme také návrh na využití podkroví, kde by mohla vzniknout samostatná bytová jednotka - buď pro starší děti, nebo na pronájem.


Rodinný dům SkalkaRodinný dům SkalkaRodinný dům SkalkaRodinný dům SkalkaRodinný dům Skalka
No items found.
Rodinný dům SkalkaRodinný dům Skalka

Kontakt

Dejte nám vědět a projdeme spolu váš projekt u dobré kávy